Лінія Маннергейма — Конфіскат (2020)

Хоч датою формування проєкту Лінія Маннергейма і вважається 2017 рік, проте перший музичний експеримент-колаборація харківських поетів Олега Каданова та Сергія Жадана мав місце ще на Книжковому форумі у Львові у 2016 році, вже тоді для музичної підтримки Сергій узяв із собою Євгена Турчинова (гітарист гурту Жадан і Собаки) і згодом це зі spoken word експерименту, у якому, здебільшого, Жадан читав свої вірші під музичний акомпанемент решти учасників, переросло в повноцінний колектив, що веде діалог зі слухачем через призму електронно-гітарної музики.

Дебютний повноформатний студійний альбом "Конфіскат" є логічним продовженням попередніх робіт, які вийшли у 2018 році, а саме двох мініальбомів: "Де твоя лінія?" та "Бої без правил". Дебютний сингл "Де твоя лінія?", який і через 2 роки звучить як маніфест покоління буремного часу, та всі 3 пісні з "Боїв без правил" увійшли до нового альбому.

Уже традиційно записом, зведенням і мастерингом альбому займався Дмитро Зінченко (Stoned Jesus, Sekunda kota, ex-Оркестр Че), який, хоч і не бере участі в живих виступах Лінії Маннергейма, але його можна вважати повноцінним четвертим учасником проєкту, адже на всіх записах він грає на барабанах, бас-гітарі, синтезаторі та на гітарі.

У пресрелізі до альбому, музиканти кажуть, що "Конфіскат" є продовженням декларованого музикантами християнського гіп-гопу й поєднує в собі біблійно-соціальну лірику та експериментальний електронно-гітарний саунд.

Але важливо розуміти, що визначення "християнського гіп-гопу" в цьому випадку, імовірніше, іронічне, адже матеріал Лінії Маннергейма до цього жанру в класичному його розумінні, стосунку практично не має. Тут йдеться не про церковність чи християнство як релігію, а про те, що формує наш світогляд: віру та розчарування, надію та зневіру, любов та ненависть, і, найголовніше — про відповідальність за свої слова та вчинки.

"Конфіскат — це одна з метафор нашого часу. Це товар, який відбирається в людей, які незаконно працюють. Це перетин світлого й темного. Нам цікаво про це говорити, про це ми, власне, і співаємо. Це емблема нашого часу, за якою нашу історичну епоху потім будуть ідентифікувати", — розповідав у коментарі виданню "Вчасно" Сергій Жадан.

Альбом звучить досить цілісно й дещо нагадує одну зі збірок віршів Сергія Жадана — усі тексти ніби й різні, але водночас гармонічно поєднуються між собою єдиним посилом і, як частинки пазлу, складаються в єдине ціле.

Якщо все ж взятися порівнювати "Конфіскат" із попередніми роботами гурту, то тут уже немає декламування відомих віршів під музику, усі тексти написані спеціально для проєкту і здебільшого лунають вперше, хоч частину вже було презентовано на живих виступах. Як на мене, це пішло на користь, адже все ж хотілося б трохи відділяти Жадана-поета від Жадана-музиканта, наскільки це взагалі можливо, адже Лінія Маннергейма це, насамперед, музична колаборація талановитих людей, а не саундтрек до віршів Сергія.

Немає сенсу розбирати всі тексти, адже до них — жодних претензій (та інакше й не може бути, адже в проєкті залучені два відомі поети), та й сама ідея Лінії Маннергейма, у тому, що ця "лінія" для кожного своя. У текстах відсутня прямолінійність, тому і трактувати їх можна по-різному, але під час кожного наступного відтворення альбому слухач помічає щось нове, але не тому, що раніше був неуважний, а тому що тексти настільки глибокі, що кожного разу відбувається певне переосмислення пісні.

У музичному плані Лінію Маннегрейма важко віднести в рамки якогось жанру, найбільше й дійсно підходить характеристика "електронно-гітарна музика", яка має тріп-хопове звучання. У випадку "Конфіскату" музика й тексти складають ідеальну гармонію, але, власне, можуть повноцінно бути й окремо, що в наш час зустрінеш не часто.

На альбомі з поміж інших, дещо виділяється пісня "Озеро", яка своїм звучанням нагадує чи то "Гранули" чи то "Воду" гурту Танок на Майдані Конґо, не в останню чергу завдяки вокалу Олега "Фагота" Михайлюти, якого запросили для участі в записі.

Лінія Маннергейма — це той випадок коли не варто багато говорити та розбирати тексти по літерах, а музику по нотах; це реліз не для масового слухача, проте це послання до тих, хто вміє слухати й має, що сказати. Кожна пісня на альбомі — це філософська історія нашого часу, історія про кожного з нас, кожен текст — духовний меседж до кожного, хто почує. Це послання для всіх, хто не боїться темряви. Для всіх, кого не лякає світло.

Думки, висловлені у рецензіях, передають погляди самих авторів і не обов'язково відображають позицію Neformat.com.ua

Лінія Маннергейма у соцмережах:

https://www.facebook.com/mannerheim.line/
https://soundcloud.com/mannerheimline

Neformat.com.ua ©

1. Intro
2. Чорний
3. Отче
4. Де твоя лінія
5. Озеро (feat. Фагот)
6. Бої без правил
7. Ісус із Назарета
8. Хороший бізнес
9. Міста
10. Конфіскат

21.02.2020