Форум www.neformat.com.ua

Новости Статьи Рецензии Ивенты Форум Facebook Telegram Twitter YouTube Instagram Mixcloud SoundCloud
Переключить в мобильный режим
Вернуться   Форум www.neformat.com.ua > Music > Electronic

Electronic Список групп раздела | noise, ambient, 8-bit, IDM, hardcore techno, breakbeat, darkwave, industrial, experimental electronic, trip-hop, etc.

Ответ
Опции темы Поиск в этой теме
Непрочитано 18.05.2016, 20:35   #1
CD
+/- Информация
Industrial Music for Industrial People

Полагаю, стоит подумать не только о себе и танцевальной музыке, а устроить здесь обсуждение музыки мрачной, загадочной, экстремальной для прослушивания и восприятия. Что касается меня, то я различную индустриальную музыку в свое время прошел по касательной и обладаю (как обычно) ужасающими пробелами в матчасти, но область эта меня если и стала интересовать меньше, то ненамного. Главная причина - это несомненный потенциал для мифологизации и образования всяческого культа как вокруг личностей, так и вокруг коллективов. Думаю, тот, кто хоть раз видел знаменитые фотографии участников Coil (а в 2016-ом не видевших, полагаю, не осталось), понял, о чем я говорю. Что касается трудностей, то здесь хочется отметить зачастую нереальную плодовитость исполнителей, посему приветствуются советы по отделению зерен от плевел. Интересует вопрос состояния индустриальной музыки сегодня, потому как лично я понятия не имею, какие коллективы нынче в моде, и какие актуальны на самом деле (не упоминать же здесь уже надоевший форс Posh Isolation). Еще охота поузнавать подпольных, известных в узких индустриальных кругах лейблов, да послушать компиляций. И имейте в виду, что моя роль в наполнении этого топика будет не слишком велика (все-таки по большей части я слушаю другую музыку), так что надеюсь на активное участие других юзеров (знаю, что интересующиеся сабжем есть). Сам я планирую потихоньку осваивать подкасты "Независимой электронной музыки" - пожалуй, лучшее, что есть в русскоязычном сегменте на эту тему. В свое время не продвинулся дальше первых двух выпусков, а моя тема об Illusion of Safety прозябает в безвестности.

FunnyTable вне форума   Ответить с цитированием
Пользователь сказал спасибо:
Marlo Stanfield (26.06.2016)
Непрочитано 18.05.2016, 21:02   #2
Банка Санникова
+/- Информация
Re: Industrial Music for Industrial People

Цитата:
Сообщение от FunnyTable Посмотреть сообщение
Интересует вопрос состояния индустриальной музыки сегодня
Больше 30 лет как мертва :troll:

По поводу матчасти посоветую:
Это касаемо зарождения стиля и 80х. По современному состоянию мало чего могу сказать, советую ради интереса порытся на бендкемпе Ant-Zen records. Там почти весь каталог можно послушать

Добавлено в 21:02 / Предыдущее сообщение было написано в 21:01

Цитата:
Сам я планирую потихоньку осваивать подкасты "Независимой электронной музыки" - пожалуй, лучшее, что есть в русскоязычном сегменте на эту тему.
Дико плюсую. Кучу информации и незнакомых исполнителей оттуда взял.
Lanz вне форума   Ответить с цитированием
Непрочитано 18.05.2016, 21:18   #3
CD
+/- Информация

Lanz, фак Толмацкого я, разумеется, читал, то есть все не настолько плохо
Про фильм тоже наслышан. Книгу я хотел прочесть еще на заре интереса к индустриальной музыке, году эдак в 2011-ом, но до сих пор не добрался - это вечная история у меня
Цитата:
Сообщение от Lanz Посмотреть сообщение
Больше 30 лет как мертва :troll:
Ну, хорошо, тогда будем обсуждать пост-индастриал
Непрочитано 19.05.2016, 20:47   #4
CD
+/- Информация

А вообще че мелочиться, давайте вот сразу и перейдем к обсуждению. Вот взять подкаст за номером 2, посвященный творчеству David Lee Myers и его проекту Arcane Device. Проект, насколько я помню из подкаста, известен тем, что музыку свою конструирует исключительно из звуков эффекта обратной связи. Единственный альбом, который я действительно плотно послушал и раскурил - это собственно, дебютный Engines of Myth. Есть там совершенно замечательно-атмосферная композиция Terra Incognita, есть любопытная зарисовка The Heavenly Discourse. Да и в целом альбом звучит как минимум очень неординарно. Тональность этой самой обратной связи меняется, варьируя исходящие звуки от вкрадчиво-нежного до нервно-тревожного. Уже само по себе это вызывает как минимум интерес. К сожалению, искомых дорожек на ютюбе не нашлось, но вы уж поверьте мне на слово, а лучше послушайте альбом (или зацените подкаст).
Попытки же смочь в остальное творчество Arcane Device успехом не увенчались, более того, мне показалось, что к альбому "Так говорил Заратустра" AD выродился во вполне обычный дарк эмбиент, что очень меня разочаровало. Сейчас думаю возобновить попытки.
А ведь еще есть сольное творчество Майерса, есть его работы с Асмусом Титченсом, чья фигура тоже вызывает интерес. В общем, если кто слушал - ...
Непрочитано 23.05.2016, 11:38   #5
raw
+/- Информация

Цитата:
Сообщение от Lanz Посмотреть сообщение
фильм Industrial Soundtrack for the Urban Decay
десь є вже нарешті подивитись?
phooey вне форума   Ответить с цитированием
scary_nickname (30.06.2016)
Непрочитано 11.06.2016, 09:07   #6
CD
+/- Информация

Так, я тут в стартовом посте писал про новинки и тем более упоминал про Posh Isolation. Вот оттуда на недел ыбл заслушан проект Vanessa Amara, альбомы 2014-го и текущего годов. И если первый произвел впечатление по большей части удручающее, то на 2016-ом есть определенный прогресс. В целом музыка представляет собою что-то вроде минорных органных наигрышей с дроновой оболочкой.

А вот буквально только что закончил прослушивание Sophia Loizou - Singulacra. Это, вполне может оказаться, тот еще оффтоп, но музыку можно описать как не лишенный красоты эмбиент с ритм-секцией (парадокс, подчас на фоне слышен лоуфай днб) и некоторым количеством шумов и сэмплов, количество которых от трэка к трэку весьма неоднородное. В целом оставляет весьма приятное впечатление.

Непрочитано 23.06.2016, 19:06   #7
CD
+/- Информация

Недавно вышла новинка от Raime на Blackest Ever Black. Если кто не знает, то это довольно модный проект, играющий что-то в духе современного дарк эмбиента. На новом альбом дали крен в сторону эмбиент даба. Довольно приятная музыка (понравился больше старого), хотя на мой вкус слишком изи-лиснин.

Добавлено в 19:06 / Предыдущее сообщение было написано в 16:35

К слову, у Raime есть сайд-проект - Moin, результатом которого является трехтрэковая ипиха, вышедшая на том же BEB. Играют что-то среднее между нойз- и дроун-роком. Оффтоп, но: 1) мне, пожалуй, нарвится поболее, чем основной проект, хотя материала маловато; 2) гитарная музыка получилась не в пример мрачнее и злее, что косвенно соответствует тематике топика

Непрочитано 23.06.2016, 21:34   #8
player
+/- Информация

Мої фаворити. Легенди пост-індустріальної сцени:

5302m вне форума   Ответить с цитированием
Непрочитано 26.06.2016, 23:27   #9
vinyl 7"
+/- Информация

Хороша тема. Сам останнім часом переважно нойз/пе/індастріал якраз і слухаю.

Щодо культових старинок підкину сюди два толкові у всіх відношеннях на мій погляд списки зі Special Interests - кращого відомого мені сайту шумової тематики.

Нойз / харш-нойз

1982
THE NEW BLOCKADERS "Changez Les Blockeurs" LP

Undisputed influence for great variety of later days noise heroes. From Hanatarash to Incapacitants and hordes of contemporary noise metal junk crushers.

1985
HIJOKAIDAN "King of Noise" LP

Even if Hijokaidan did many albums before, I'll choose this LP with the humble title!

1986
MERZBOW "Bats Tou Tai with memorial gadgets" 2xLP

While Merzbow must have made his name with several releases before, 1000 copies double LP monster on American label perhaps sealed the fate of upcoming popularity of japnoise. Phenomenal album, yet still not in the level of utmost HARSH punishment where he got few years later.

THE HATERS "In The Shade Of Fire" LP
His first phenomenal noise album that got re-issued with louder sound CD in 2009.

1987
MERZBOW "Ecobondage" LP

Merzbow works that show exceptional skills of composition but also always increasing edge of noisiness.

GUM "vinyl" LP
Australian turntable harsh noise, and while I don't hear very often people of noise scene talk about it, over 1000 LP's was pressed and eventually material re-issued in great "Vinyl anthology" 2xCD by 23five.

1989
INCAPACITANTS "Repo" LP

While many noise bands at the time could be linked to "sound collages", "improv", "industrial", etc. Incapacitants could be quite honestly referred as very first pioneers in the pure harsh noise brutality what genre is known later.

1991
INCAPACITANTS "Feedback of NMS" CD

While Repo still appear as "work in progress", I'd be pretty sure this release shows band in form it is known ever since. Undeniable force in all levels of painful noise and sheer energy.

HIJOKAIDAN "Windom" CD
If looking for albums, Windom stands out from some of the other works simply by having more idea of creating album than merely having huge long block of improvised noise (a'la Romance, Modern,..)

THE NEW BLOCKADERS "Simphonie In X Major" LP
While the debute LP is noisy, it's less so, than this. Cascading masses of metal junk that still makes sense in many ways.

1993
MASONNA "Mademoiselle Anne Sanglante Ou Notre Nymphomanie Auréolé" CD

With some smaller edition releases, I would believe this CD on Alchemy marked the rising exposure of Masonna all around the world. Lot of care in editing and putting together good noise album.

CCCC "Amplified Crystal" LP
While tapes and live recordings remain strong, the studio album of psychedelic noise heroes is something that's still being talked after decades. Even if being band relying on improvisation, there is a album feel to this.

AUBE "Floodgate" CD
Few c. 100 copies noise tapes were phenomenal, yet to unleash the full length noise CD of Aube must have marked much wider attention towards the band and also his label.

1994
MERZBOW "Noisembryo " CD

There would be many Merzbow CD's to mention. Why this? I would guess for many european the Swedish label putting out one of the killer CD's of his most detail heavy and energy loaded period made possible to purchase something other than jap imports.

1995
INCAPACITANTS "As Loud As Possible" CD

Together with Ministry of Foolishness this CD reflects the heavier sound of band as well as sealed the western attention perhaps better than expensive japanese import discs. Still today regarded as timeless masterwork in bands catalogue.

MACRONYMPHA "Pittsburg Pensylvania" LP
While one could debate wither this is THE BEST of Macronympha (I would rate something like Amplified Humans or Baroque higher anytime), it certainly should qualify due exposure of presenting the brute force of american harsh noise among wider audience. Re-issued and re-worked releases appeared later and it is still worshipped influence by many higher profile noise artists and labels.

PAIN JERK "trashware" CD 1995
While packaging and belonging to "series" might have played disadvantage for album, unlike small edition japanese tapes, this would circulate widely around the world, presenting the extreme new force in dynamic and high-fidelity Japanese noise, what most people perhaps even associate as "jap noise" at purest?

1996
MERZBOW "Pulsedemon" CD

Without doubt one of the best selling and most widely celebrated noise album. I recall already more than decade ago talking with someone at Relapse saying album had then sold.. was it 3500 copies. I think repressings has been made since. Anytime you talk with people who joined in harsh noise scene in late 90's, one commong remark is Release label's extensive promotion and this particular album.

K2 "The Rust" CD
Masterworks of cut up metal junk noise. In my opinion, the best recording of K2 in this style. Metal Dysplasia is not far behind, but a little. Early K2 is more industrial.

MSBR "Collapseland" CD
Out of many MSBR items, if we talk of ALBUMS, that contain both intense noise, yet undeniable album worthy "composition", this is it for MSBR. Again, european label putting out nicely package large run album that could be noticed by masses of people, but it is also by far the strongest MSBR release.

1998
SKIN CRIME "Audio Pathology" CD

After bunch of tapes since 1994, where Burn, Whorebutcher stand out, 1998 Audio Pathology remains appreciated by people around that time and high priced collectors item still now. Well textured and composed harsh noise works.

1999
KAZUMOTO ENDO "While You Were Out" CD

Utmost precision of composition, setting standards in editing, timing and unleashing force what can't be really blamed to be "merzbow wannabe", but clearly of own identity.

GOVERNMENT ALPHA "Spodaric Spectra" CD and "Alphaville" LP
Several years worth of always intensified tape & CDR releases culminated into two masterpieces in 1999. One 1000 copies CD by USA label and one 500 copies LP in Sweden. Together with handful of tapes that came before these, I'd rate these among the loudest and best G.A. recordings.
2002

SICKNESS "I Have Become The Disease That Made Me" CD
Album what kicked Sickness up to the international harsh noise fame. Gaining worship and following, even influencing people of his technical excellency.

посилання на тему
[свернуть]

Силова електроніка

1979:
*SPK "Factory" 7"
, industrial classic, what remains startinpoint & major influence for many bands, from Slogun to Sutcliffe Jugend and needless to say directly or indirectly to almost any band of genre out there.

1980
*Whitehouse "Birthdeath experience" LP
, debute album of without doubt the most influential power electronics band.

1981
*MB "Symphony For A Genocide" LP
. Originally LP on Sterile, to be re-issued numerous times on various labels on all formats. That alone should show its importance.

1982
*SPK "Leichenschrei" LP
, industrial classic, what remains startinpoint & major influence for many bands, from Slogun to Sutcliffe Jugend and needless to say directly or indirectly to almost any band of genre out there.
*Whitehouse "psychopathia sexualis" LP, not any remarkable in bands career or highlights of year, but for coining the whole term power electronics.
*Sutcliffe Jugend "we spit on their graves" 10xMC box, release what is not only nearly unbeatably extreme in sound, but also massive in magnitude that even in form of chopped up sampler CD, remains classic of the genre.
*V/A "Neuengamme" LP, without doubt compilations are/can be important part of scene. This particular being one of the most legendary with insane line-up and being the first PE vinyl comps out there.
*NON "physical evidence" LP, one of the harshest NON recordings, compilation of tape noise live actions. Mono recording with utmost physical atmosphere.
*V/A "Für Ilse Koch" LP, together with Neuengamme, most legendary PE compilations. Whitehouse, Consumer Electronics, Leibstandarte SS MB, etc. And not only musical foundations, but culturally significant underlining the common themes, matters of interest and iconography to be widely characterize Power Electronics.
*LXSS "Twist And Decease" tape, next of the Italian PE projects after MB. Band merely published couple tapes and LP, also published on Broken Flag compilations.

1983
*Whitehouse "right to kill" LP
, album that is legendary due its difficult availability and legendary status, and being one of the most distribing and violent PE recordings.
*Ramleh "return to slavery" LP, actually a split LP, but one of early masterpieces.
*Ramleh "The Hand of Glory" 7", reverb drenched simple yet disturbing p.e. Showed that you didn't have to yell and scream to be creepy as fuck, later re-issued as 12" with heavier sound.
*V/A "white power" tape, Iphar label classic. Consumer Electronics, Ramleh, Kraang, Club Moral, MB, Sutcliffe Jugend. With line-up of the utmost classic bands and the more obscure projects giving some of their best contributions, release and its crude presentation is essential when considering pure PE of the era.
*RJF "Greater Success In Apprehension & Convictions" LP, the first swedish postmortem release, with huge impact on national level, and hints of shock waves around the world. CD re-issue in 2008 made it known to whole new generations.

1984
John Duncan "riot" LP
, masterworks of shortwave radio, military signals etc. Pioneering industrial artists/performance artists, who crossed borders of accepted to create something very unique.

1985
*Controlled Bleeding "Knees And Bones" LP
, one of the utmost classics. And the material of session has been recycled extensively, and with success, like "Plegm Bag Spattered" cd 5 years later, which could be even stronger?
*Blackhouse "hope" LP, debute LP of american band who in response of Whitehouse's extreme violence and sex delivers christian religious message through the rhythmic industrial, which has more in common with some early days Esplendor Geometrico etc than some disco/powernoise/EBM stuff.
*Whitehouse "great white death" LP, seems like this release really changed the vocal/lyrical style in a monumental way. Pre-GWD, most PE tracks had vocals processed to incomprehensibility, lyrics only able to be deciphered through by reading them in some fanzine. Also, just the cadence, the slightly more declamatory gestures, and especially, the largely unprocessed vocals, allowing CLEAR and PRECISE ENUNCIATION of every word, seems like a pretty defining moment in the history.
*Ramleh - "Awake!" 6x tape box set, collection of rare/live/different versions, another showcase of exaggerated magnitude of early power electronics.
*Mauthausen Orchestra "Anal Perversions" tape, one of the many MO tapes, creating the legendary status of italian filthy PE. Later bootlegged as LP.
*Le Syndicat "corrumpate" tape, later re-issued on CD. Extensively distributed among tape scene of the time.

1986
*Le Syndicat "rectitude" tape
, later re-issued on CD. Extensively distributed among tape scene of the time.
*GRIM "folk music" LP, release of one of the obscure projects with White hospital and Vasilisk connections. These days high priced collectors item has been made available as CD on western label.

1987
*Con-Dom "Have faith" tape
, early studio tape on Broken Flag.
*NON "Blood & flame" LP, his full of tape-noise screech, in simplicity and energy fitting what we call power electronics.
*Boy Dirt Car "winter" LP, full length vinyl LP of American band who operated from industrial rock to extreme crude sounds.
*Eric Lunde "Expositions of the Virus " tape, BDC mastermind with his solo work.
*ULTRA "Youthful Pleasures" LP, perverse american band, which musically often do not fit under strict definition of power electronics, but their approach walks hand in hand in many levels.

1988
*The Sodality "Orgies Of Crime " 12"
, following their year earlier full length, great example of dramatic and composed power electronics, also forging the image of italian PE's violence & sexual sadism.

1989
*Genocide Organ "Leichenlinie" LP
, debut LP of German band which quickly rised among one of the legends of genre. Also one of responsible of the more old school industrial wibes back in the sound. Tightly connected with Tesco Organization, their slogans like "back to basics", were response against academic & artsy abstract noise, back into themes and sound of earliest industrial music and power electronics what would flourish in germany in upcoming decade.

1990
*Brighter Death Now "great death" LP
, debut LP from project which alone forged image of what many call death industrial.
*Mauthausen Orchestra "5 years of Slaughter" LP, best of the early tapes. Don't know how many copies of early tapes were originally sent out, but possibly this leading bands extreme works to hundreds of new listeners.

1991
*Con-Dom "eight pillar" LP
, first full length LP by Con-Dom. Already back in 1991, sounding more modern & experimental and groundbreaking than many bands after it. Band that is highly praised and worshipped, but never managed to be copied!

1992
*Final Solution - do as you're told 7"
(USA PE. In liner notes Mark Solotroff explains its influence to Intrinsic Action synth driven material. Despite often blamed to be nothing but WH clone, one can see it's relevance in influencing generation of USA PE, directly or indirectly)
*Intrinsic Action "Sado-Electronics" CD, after demo tapes and 7"s, major release on Tesco Organization Germany.

1993
*Anenzephalia "Fragments Of Demise" LP
, debute album of German project on RRR. Still showing early stages of projects sound, but in its raw industrial-pe fusion sound, definitely one important project underlining power shift of attention to many German projects.

1994
*Sutcliffe Jugend "s/t" CD
, material dates back to early 80's, but this is one of the very few official releases at this point of the rare materials on cd format and it came in 1994. Bands works of that era remains in very top of violent power electronics. In themes, lyrics, sounds, in every way presenting level what very few have reached since.
*Streicher "Legion St. George" tape. Later to be re-issued as LP. Band never succeeded in "commercial" way. Operating in times when publicity and distribution was still very hard and limited. Distributed by many of the major noise distributors of the time (RRR, Artware etc). However, the style and atmosphere of Streicher and its home label Zero Cabal took the original 80's power electronics and twisted in into another extremes. Its influence can be still heard today, even in form of tribute tapes. Streicher possibly also one of the early project presenting skinhead culture in their art and lyrics.

1995
*Taint "indecent liberties" LP
, debut vinyl of project showing new levels of violence
*Genocide Organ "mind control" LP
*Macronympha "Pittsburgh, Pennsylvania" LP, one could always argue what is noise and what is power electronics, but when you have some of the strongest noise packaged in huge poster of hanged man by KKK, released by German power electronics label, it's qualified. Debut full length vinyl LP of band, without doubt a landmark in their own discography as well as harsh noise.

1996
*Grey Wolves "Catholic Priests Fuck Children" LP
*Law - Pariahs Among Outcasts LP, one of proofs of bands being able to innovative and different, yet still fall into PE category. Supreme artwork and some of the most tasteful texts included with the booklet.
*Operation Cleansweep "power hungry" LP, another landmark of german power electronics.
*Con-Dom - sermon series. At least one out in previous year, but most are in 1996. As a limited edition set of 25 copies is a proof of nearly divine insanity, and musically some of the most original, personal and different power electronics.
*MURDER CORPORATION "New Crimes" CD, in middle of bands career, first CD release after 3 years of small edition tapes, made band more known. The obsession of italia lo-fi death lust remains for the limited fanbase due sheer difficulty & unpleasant production values, but one of the bands who kept this approach alive while many others aimed for clearer and heavier production.

1997
*Genocide Organ "remember" 2xLP
, possible the strongest landmark of Genocide Organ, and one of the most important records to build their international reputation they have. Most violent and aggressive of their releases, collected from various live shows. Including endless stream of now classic tracks which are like anthems of german power electronics!
*Thorofon "Maximum Punishment Solutions" LP, despite band took quick turn to another direction, their debut LP made strong impact in the scene at the time, making the whole era dominated by German power electronics.
*Death Squad "theological genocide" CD, 1000 copies cd and extensive touring around the world during this and previous/following years made more impact than project gets credit for. Many of the earlier tapes were too limited to create bigger scale attention, but are worshipped trophies of industrial/pe fanatics. Band with huge charisma and content what (if world would be fair would-) put it up there with the legends of industrial music.
*V/A "War Against Society" 3xLP. There might have been compilations before and after. There has been attempts to create some to-be-classic special collector trophy box-sets, but very few, if any, match to the ultimate superiority of War Against Society. Militia, Con-Dom, Grey Wolves, Law, Streicher, Victim Kennel. One side each. And everybody, at their best! Anyone without this, couldn't say their record collection would be "complete". So try to be one of the 750. It still goes to ridiculously small amounts of money!

1998
*Haus Arafna "Children Of God" CD
, 2nd album of Haus Arafna where they basically reached the logical development from their previous 7"s and LP. Analogue synthesizers, vintage drum machines, structured songs between PE and industrial.
*PROIEKT HAT "Lebensunwertes Leben" LP, obscure project on Cold Meat industry, one of leading higher profile names in the 90's tape obsessed power electronics realms.

2000
*Strom.ec "Dogs Of Total Order" LP
(in times when Finnish pe vinyl were kind of rarity, it delivered the goods. Bringing international attention to Strom.ec and the whole Finnish scene in general)
*SLOGUN "Kill To Forget" CD, out of many excellent albums, this would clearly be one of the utmost highlights in history of Slogun. Release to define what many people understand as american power electronics.
*IRM "Oedipus Dethroned" CD, band that caused stir already from first demo tape. To expand the sonic and artistic approach of power electronics into personal directions. After this 2nd full length, band had launched excellent additions to discography without any failures.
*V/A "DEGENERATING FINLAND" CD. Before this compilation, Finnish scene was barely exposed to rest of the world. Presenting the leading line-up of late 90's, compilation opened many doors for following releases of many of the projects. Small 300 copies pressing might have more national importance.

2001
*CON-DOM "Colour Of A Man's Skin" 2xLP + 2x7"
, S/Sided, studio releases of Con-Dom are always exceptional. This release is long worked out project, where some of the tracks originate from very early days, and early versions may be heard on some of his live assaults. But another great example, how landmark releases are made. 100% unique in sound, presentation, magnitute of efforts in concept, packaging, time and money.

2002
*Nicole 12 & Taint "Candyman" CD
, unapologetic examination of the flesh market and pedophilia. Attacks the subject matter from different perspectives and opened up the subject for other artists. Originally extremely rare CDR releases with very explicit artwork.
*Prurient "The History Of Aids" CD. One of bands milestone releases, without doubt being major influence for a lot of new artists. Often matter of debate whether project or its followers are what people call power electronics, but vocals, noise, electronics, sexual disease, mental depression, all the elements are there.
*NAVICON TORTURE TECHNOLOGIES "The Church of Dead Girls" 2xCD, high profile release, where direction, ideas and style of earlier releases was pushed to logical continuum, but presented on high profile label with unusual packaging. Modern american power electronics.

2003
*Deathpile "G.R." CD
, the end of long career of US PE band, shows them stopping at the top level of US violent crime electronics.
*Whitehouse "bird seed" CD, out of all the "new era" of whitehouse, this album, with supreme stand-out track Wriggle Like A Ficking Eel, showed that band was still able to go for new heights. In lyrics, in innovative music as well as while losing maybe some of the "PE purists" appreciation, gaining unsees popularity.
*Atrax Morgue "Death - Orgasm Connector" CD, it could be said that from different styles and eras of AM, this is purely a personal choise of myself. AM was always AM, but this album is a example of insanity of such level, that there just isn't anyone doing ever remotely close. One could always throw some WH New Britain references, but the fact is that razor sharp execution of PE right there in border of insane vs. ridiculous manages to go into direction nobody else has.

2004
*TAINT "Misogynist Lust" CD
. One of the modern day bands who was able to capture violence and sexual overtones of early PE, with credibility and authenticity. Also existing as tape and LP format.

2005
*INSTITUT "The Struggle Never Ended" CD
, 3rd album of swedish band, showing them at their best.
*BLOOD OV THEE CHRIST "mastercontrol" CD, band that back in 80's remained in knowledge of very few, often Swedish collectors. Re-issue of ultra limited tape not only made wide amount of people aware of the project, but also boosted project to resurrect into live actions and new releases on Swedish and foreign labels.

2006
*RASTHOF DACHAU "prison poems" LP/CD
, long time active Austrian band, perhaps culminating their style, very representative for big part of Austrian/Steinklang team, mixing euro PE with industrial beats and controversial IRA poetry.
*GRUNT "seer of decay" 2xCD. Depending on how you look at it, this is possibly the first "real" full length CD of Grunt, already been active almost 15 years before its release and countless releases in the discography. Also culmination of two styles, the more complex composed PE as well as obsessive use of metal junk.

2007
*BIZARRE UPROAR "Unsafe And Insane" LP
, the long operating finnish band, after c. 15 years with this Japanese debut full length LP seems finally rised into wider public knowledge. Their recent years extensive release schedule is impressive and high wanted among die hard filth & violence fanatics, but as obvious, vinyl LP often is the culmination of work.

2008
*STROM.ec "Divine Legions Beyond Psyche CD"
, still pushing the boundaries of PE into new realms. Further incorporating bizarre concepts and sounds and making stylistic changes that one may not have thought acceptable.
*HALFLINGS "Cough It Up" CDR, Defining the American power electronics scene as going in a different direction then where pe from other parts of the world seem to be going. More of a punk feel but still quite esoteric and original, reaching new levels of aggression and raw power. New wave of american PE often under debate whether it even qualifies as PE, but the new breed like this, might be the ones known from the PE of next decade. Perhaps far from its roots(?), but expressing the cultural climate of the time.
*STRICT "kiss" 12", legendary projects which is often topic of discussion and praise, but hardly managed to make wide spread solo release. Years later of its recordings, this 12" still remains as stand-out due sheer volume of violence and sadism.

посилання на тему
[свернуть]

Є підозра, що автор обох цих тем на SI, а заодно і адмін сайту - ніхто інший, як Мікко Аспа. Жаль тільки, що такого ж списку безпосередньо по індастріалу там, схоже, не складали.

Добавлено в 23:27 / Предыдущее сообщение было написано в 20:43

Цитата:
Сам я планирую потихоньку осваивать подкасты "Независимой электронной музыки" - пожалуй, лучшее, что есть в русскоязычном сегменте на эту тему.
А як їх слухати? Щось жоден не вдається запустити.
Marlo Stanfield вне форума   Ответить с цитированием
3 пользователя(ей) сказали спасибо:
Cynic Shinigami (25.09.2016), FunnyTable (28.06.2016), Lanz (28.06.2016)
Непрочитано 28.06.2016, 16:20   #10
CD
+/- Информация

Marlo Stanfield, списки хорошие, буду, пожалуй, периодически обращаться. С другой стороны, мне для такой музыки не хватает исключительно интереса (который действительно есть) - нужно еще и соответствующее настроение. Вот на прошлой неделе я однажды встал с кровати в отменно-омерзительным настроением и с удовольствием послужил заземлением для всех мерзких звуков "When Pornography Is No Longer Enough" от Sutcliffe Jugend. И надо сказать, что альбом произвел сильнейшее впечатление. Но вот уже прошла неделя, и продолжать знакомство с группой настроения все никак не выпадает. К сожаленнию, времена моей юности, когда я мог переживать такое состояние 24/7, безвозвратно прошли. Но если почувствую пробуждения негатива - буду потихоньку обращаться к списку

Добавлено в 16:20 / Предыдущее сообщение было написано в 16:18

Цитата:
Сообщение от Marlo Stanfield Посмотреть сообщение
А як їх слухати? Щось жоден не вдається запустити
Гм, действительно, получается только скачать. Попробуй тогда здесь или здесь
Marlo Stanfield (28.06.2016)
Непрочитано 28.06.2016, 17:09   #11
vinyl 7"
+/- Информация

Цитата:
"When Pornography Is No Longer Enough" от Sutcliffe Jugend
Так, це хороший альбом, тобто дуже і дуже поганий, в світі павер електроніки всі ж цінності прямо протилежні до того, що прийнято вважати нормальним.
Цитата:
К сожалению, времена моей юности, когда я мог переживать такое состояние 24/7, безвозвратно прошли.
Сподіваюся, що ти хотів написати "на щастя"
Цитата:
Гм, действительно, получается только скачать. Попробуй тогда здесь или здесь
Дякую, я вже теж знайшов. На рутрекері, як виявилося, також викладали >>>

Добавлено в 17:09 / Предыдущее сообщение было написано в 17:05

P.S. Жаль, що адміністрація не хоче виділити "індастріал" в окремий розділ.
Непрочитано 30.06.2016, 00:29   #12
because it's wrong
+/- Информация

Цитата:
Сообщение от phooey Посмотреть сообщение
десь є вже нарешті подивитись?
https://yadi.sk/i/VzNXuRcZthDcZ

Последний раз редактировалось scary_nickname; 28.07.2016 в 10:02.
scary_nickname вне форума   Ответить с цитированием
Marlo Stanfield (01.07.2016)
Непрочитано 09.07.2016, 14:40   #13
Банка Санникова
+/- Информация

2 пользователя(ей) сказали спасибо:
Josef K (09.07.2016), scary_nickname (28.07.2016)
Непрочитано 20.07.2016, 00:44   #14
CD
+/- Информация

Не большой поклонник дарк эмбиента, но все же на днях послушал весьма качественную работу - альбом 2001-го года The Nacrasti от коллектива с экстравагантным названием R|A|A|N. Пожалуй, даже в качестве примера не слишком умно приводить отдельные трэки, все-таки альбом хорош именно цельностью, но все же пойду на поводу у тенденций. Из ближайших ориентиров - пожалуй, Yen Pox, о которых по какому-то недоразумению нету темы.

Непрочитано 27.07.2016, 10:12   #15
CD
+/- Информация

Решил потихоньку и выборочно ознакомиться с дискографией Hospital. Начал с шумовой компиляции Field Tales, которая, как можно увидеть по трэклисту, представлена в том числе и довольно известными проектами. В отзывах многие пишут, что это едва ли не лучшая компиляция в таком роде; на этот счет пока не могу ничего сказать, кроме того, что работа действительно весьма достойная. При этом выполнена, несмотря на заявленные теги (Noise, Power Electronics), скорее в спокойном ключе, насколько это может быть свойственно таким жанрам. Даже самые экстремальные трэки вряд ли заставят резко сорвать наушники с головы. При этом сам материал не слишком пострадал от недостатка экстремальности. Ниже выделю наиболее понравившиеся треки на случай, если кому-то не захочется лопатить 2 часа шума

Развернуть для просмотра

[свернуть]

Развернуть для просмотра

[свернуть]

Развернуть для просмотра

[свернуть]

Развернуть для просмотра

[свернуть]

Помимо этого хочется еще отметить завершающий трэк от Nicole 12. Я смеялся, честно
5302m (27.07.2016), scary_nickname (28.07.2016)
Непрочитано 27.07.2016, 20:12   #16
vinyl 7"
+/- Информация

Цитата:
хочется еще отметить завершающий трэк от Nicole 12. Я смеялся, честно
Ось ця заява мене одразу здивувала, оскільки Nicole 12 - один з найбільш хворих проектів в силовій електроніці. Послухав трек - і все стало на свої місця

По підбору виконавців компіляція дуже потужно виглядає, звісно.
Непрочитано 28.07.2016, 15:38   #17
Банка Санникова
+/- Информация

Взялся восполнять пробелы прослушиванием серии An Anthology of Noise & Electronic Music, много очень странной и интересной музыки Рекомендую.
FunnyTable (28.07.2016), Josef K (28.07.2016)
Непрочитано 14.08.2016, 15:22   #18
vinyl 7"
+/- Информация

Цитата:
Решил потихоньку и выборочно ознакомиться с дискографией Hospital. Начал с шумовой компиляции Field Tales
Теж послухав компіляцію. Сподобалися майже всі представлені композиції, причому маловідомі виконавці тут переважно не поступаються, а то й перевершують своїх більш іменитих колег. Найкращий трек для мене від до цього не знайомого проекту Âmes Sanglantes.

На цій позитивній хвилі прогнав ще одну компіляцію з Hospital - "Like a Frog in Winter" 2008 року. Вона, на жаль, набагато слабшою здалася. Стилістично харш-нойз, але якийсь зовсім в'ялий і нудний, під таке і заснути недовго

Ну і раз вже мова про збірники індустріальної музики пішла, то ще від себе пораджу реліз під назвою "Pure" 2007 року, випущений російським лейблом "Silence Factory". Я б навіть не побоявся по рівню співставити його з "Field Tales". Штука рідкісна. Якщо не знайдете, пишіть, заллю. Тематика - педофілія. Стилістично: силова електроніка, дарк-ембієнт.
FunnyTable (22.09.2016)
Непрочитано 22.09.2016, 07:24   #19
CD
+/- Информация

Решил все-таки хотя бы в черепашьем темпе ознакамливаться с подкастами IEM, про которые писал в шапке. Очень странно, что PGR (третий выпуск) в некоторых источниках считается одним из главных эмбиент-проектов 90-ых, а лейбл Кима Касконе Silent Records - соответственно одной из главных выпускающих контор того времени, потому что информации о них и внимания к музыке явно маловато. Да и найти все интересующие альбомы PGR оказалось проблематично. В передаче Васильев акцентировал внимание на альбоме "The Chemical Bride", и я послушал его уже дважды за 2 дня (что для меня в последние год-два большая редкость). Правда, слушал я на сон грядущий (дневной свет не проводит индустриальную музыку), поэтому членораздельные впечатления оформить сложно. Единственное, что можно сказать точно - что музыка эта отстоит от клишированного дарк эмбиента довольно далеко; прослушивание идет как глоток свежего воздуха. Вчера ночью я заснул ближе к середине альбома, а затем тревожно проснулся под раскатистые низкие частоты одноименного трэка. В принципе, я заметил, что практически любая музыка в полубессознательном состоянии между сном и явью вызывает гораздо более сильные эмоции, но остаток альбома (в особенности тот самый трэк) меня просто шокировал. На ютюбе я нашел ровно два трэка PGR, один из которых - из этого альбома (Васильев его ставил в передаче). Понимаю, что сообщение мое крайне малоинформативное, но бду рад, если кто-то заинтересуется, а еще больше рад - если кто-то поделится своими впечатлениями.

Непрочитано 29.09.2016, 14:42   #20
Банка Санникова
+/- Информация

https://www.discogs.com/Various-Oh-M...release/696356

5302m (29.09.2016), FunnyTable (29.09.2016)
Непрочитано 12.10.2016, 19:44   #21
CD
+/- Информация

Отслушал один из наиболее известных проектов Локе Рабека / Posh Isolation - Croatian Amor. На ранних мелкогабаритных релизах проект представляет собой рыхлый и грубый дрон, не гнушаясь иногда и немного пошуметь. На последовавшей серии полноформатов проект сдвинулся в сторону лоуфайного синтезаторного эмбиента с проблесками голосовых сэмплов. Что сразу же хочется отметить - и мне это не слишком нравится - эмбиент от Croatian Amor зачастую не представляет собой сплошного потока, характерного для жанра, а скорее набор дискретных лупов и мелодий. Мне это немного напоминает ощущение, когда в компьютерной игре-песочнице переходишь в какой-то сектор мира, а тебе на пару секунд показывают загрузочный экран - хотя это, конечно, особенности моего восприятия. Каким образом проект препарирует актуальную действительность - я не разобрался (темп прослушивания не позволяет), но даже названия трэков как бы намекают - особенно радует "iPhone Flashes Lead the Way to the Underground Clubs"; также присутствует сексуальная тематика, причем обыгранная в характерном ключе - что неудивтельно, учитывая нетрадиционную ориентацию Рабека.

Новый альбом мне понравился чуть ли не меньше всего, так что, пожалуй, рекомендовал бы совместный полноформат с Lust for Youth и, пожалуй, лучший релиз проекта - Genitalia Garden. Это единственный альбом, который зашкалил за час - и от него довольно быстро устаешь, учитывая некоторое однообразие музыки. Но все же он, наверное, самый цельный и оставляющий наиболее законченное впечатление.

Непрочитано 05.05.2017, 20:10   #22
mp3 320 kbps
+/- Информация

поехать, а там можно уже и помирать. Инфо
Gorgoroth вне форума   Ответить с цитированием
Ответ
Форум www.neformat.com.ua > Music > Electronic

Опции темы Поиск в этой теме
Поиск в этой теме:

Расширенный поиск